Problemy ze słuchem czyli stopniowe pogorszenie słuchu to przypadłość, z którą boryka się wielu seniorów. Gorszy słuch nie występuje tylko w starszym wieku, poza tym nawet gdy takich kłopotów jeszcze nie ma, warto zadbać odpowiednio wcześnie o swój narząd słuchu. Nie zawsze się to udaje, a leczenie niedosłuchu bywa mało skuteczne, jeśli zacznie się to robić zbyt późno, przy mocno zaawansowanych objawach. Co zatem powinno się robić, żeby uniknąć zaburzeń słyszenia?
Jak skutecznie chronić się przed niedosłuchem?
Najważniejszą zasadą jest unikanie hałasu. To właśnie hałas w większości przypadków odpowiada za problemy ze słuchem, niezależnie od wieku. I co ważne, nie musi to być wcale stała ekspozycja na hałas, bo wystarczy jeden głośny i nagły dźwięk, żeby doszło do trwałego ubytku słuchu. Hałas impulsowy jest najgroźniejszy, bo chociaż dźwięk jest krótki, to ze względu na swoją donośność ma bardzo negatywny wpływ na ludzki narząd słuchu. Do takiego hałasu zalicza się przykład niski przelot samolotu odrzutowego, głośny wybuch, raca hukowa, wystrzał, fajerwerki, syreny alarmowe.
Dla zachowania prawidłowego słuchu warto stosować sprawdzone suplementy jak na przykład kapsułki Ottomax+, wskazane jest też ograniczenie chodzenia na koncerty, do dyskotek, klubów, pubów, gdzie muzyka jest zdecydowanie głośniejsza, niż to jest zalecane dla zdrowia. Jeśli hałas występuje w miejscu pracy, należy koniecznie nosić środki ochronne ograniczające siłę dźwięków, również w domu, na przykład korzystając z wiertarki, warto mieć założone nauszniki. Sporym zagrożeniem dla słuchu są także słuchawki, i to nawet wtedy, gdy muzyki nie słucha się bardzo głośno.
Lepszym słuchem cieszą się również osoby, które nie mieszkają w zatłoczonych, głośnych miastach – ciągłe słuchanie przejeżdżających samochodów, tramwaje, autobusy, miejski gwar w dużym natężeniu nie wpływają korzystnie na słuch, jak i zresztą samopoczucie.
Czy możliwe jest cofnięcie niedosłuchu?
Niekiedy problemy ze słuchem i pogorszenie słuchu ma banalne przyczyny i da się ten stan cofnąć – odpowiedzialna za niedosłuch może być na przykład woskowina albo ciało obce w uchu, a jeśli niedosłuch wynika z urazu, to po zabiegu chirurgicznym, gdy zniknie przyczyna zaburzeń, słyszenie może wrócić w prawie stu procentach. Są też przeprowadzane operacje dotyczące konkretnie narządu słuchu – to przede wszystkim zabiegi dotyczące uszkodzeń błony bębenkowej, kosteczek słuchowych, ślimaka, czasem też przeprowadza się operację poszerzenia kanału słuchowego. Również kiedy niedosłuch jest konsekwencją infekcji, jej wyleczenie może cofnąć niedosłuch.
Poczytaj też: polecany suplement na zwiększenie odporności, lepszą jakość snu i zwiększenie energii.
Niestety problemy ze słuchem i wiele przypadków niedosłuchu to zmiany nieodwracalne. Nie da się usunąć przyczyny, ale można wdrożyć takie postępowanie, które sprawi, że mimo wad narządu słuchu pacjent i tak będzie mógł słyszeć, co się dzieje wokół niego. Taką metodą są zazwyczaj aparaty słuchowe, ewentualnie wszczepiane pod skórę implanty. W uproszczeniu, aparat podgłaśnia dźwięk, jaki dociera do ucha, więc pacjent słyszy nawet szept czy cicho puszczaną muzykę. Aparat słuchowy dobiera się indywidualnie, do skali ubytku słuchu, a obecnie do wyboru jest wiele modeli tego urządzenia – nowoczesne aparaty są znacznie wygodniejsze niż ich stare odpowiedniki, prawie ich nie widać po założeniu, mają również dodatkowe funkcje, jak bluetooth umożliwiający połączenie bezprzewodowe ze smartfonem czy telewizorem.
Jakie wyróżnia się rodzaje niedosłuchu?
Narząd słuchu jest zbudowany z ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego. W zależności od tego, która z tych części uległa uszkodzeniu, mówimy o niedosłuchu przewodzeniowym, odbiorczym albo mieszanym. Niedosłuch przewodzeniowy to pogorszenie słuchu spowodowane zaburzeniami w uchu zewnętrznym lub środkowym. Zazwyczaj problemy ze słuchem są konsekwencją chorób uszu (otoskleroza, uszkodzenie kosteczek słuchowych), infekcji ucha środkowego, urazu błony bębenkowej oraz schorzeń ogólnoustrojowych. Niedosłuch przewodzeniowy przeważnie jest jednostronny, tylko w jednym uchu. Może być też spowodowany woskowiną albo ciałem obcym w uchu. Przy niedosłuchu przewodzeniowym pojawiają się czasami szumy uszne. By zwalczyć szumy uszne watro stosować suplement Atinnuris.
Problemy ze słuchem takie jak niedosłuch odbiorczy to konsekwencja uszkodzenia nerwu ślimakowego, zwoju spiralnego albo narządu Cortiego. Dzięki nie docierają do ucha we właściwy sposób, dlatego chory nie słyszy dokładnie i sam też ma problem z wyraźną mową. Ten rodzaj niedosłuchu może być spowodowany wadami wrodzonymi, albo powoduje go uraz akustyczny, złamanie kości skroniowej, nowotwory, udar mózgu.
Jeszcze inne przyczyny to choroby metaboliczne – na niedosłuch odbiorczy często cierpią osoby z cukrzycą, miażdżycą, niewydolnością nerek. Do niedosłuchu dojść może także przy infekcji ucha oraz po przyjmowaniu niektórych leków. W ustabilizowaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi pomocne będą kapsułki Diaxil.
W niedosłuchu mieszanym jednocześnie występują ubytki słuchu typowe dla niedosłuchu przewodzeniowego i odbiorczego. To najczęściej diagnozowany rodzaj niedosłuchu, występuje przeważnie u osób starszych, ale można go leczyć i skutecznie poprawić komfort słyszenia.
Jakie są stopnie niedosłuchu?
Słyszeć można lepiej albo gorzej, a ubytek nie jest dla wszystkich osób dokładnie taki sam. Metodę leczenia dobiera się także do stopnia niedosłuchu, a ów stopień określa się na podstawie badania audiometrycznego. Najłagodniejszą formą jest niedosłuch lekki, w którym poziom progowy wynosi 20-40 dB – zdrowe ucho słyszy już od 0 decybeli. Niedosłuch umiarkowany, nazywany też średnim, to poziom od 41 do 70 decybeli. Niedosłuch duży, inaczej znaczny, to już poziom progowy na poziomie 71-90 dB. O niedosłuchu głębokim, przy którym chory już prawie nic nie słyszy, mówi się, kiedy poziom progowy przekracza 90 dB.
Jakie są metody leczenia niedosłuchu?
Poza wspomnianymi zabiegami chirurgicznymi, u niektórych osób dobre rezultaty na problemy ze słuchem daje terapia farmakologiczna. Stosowane leki usuwają stany zapalne w obrębie narządu słuchu, udrażniają trąbki słuchowe, poprawiają krążenie, wspomagają regenerację organizmu – z wiekiem znikają komórki słuchowe, a one także odpowiadają za to, jak słyszymy i czy mózg prawidłowo przetwarza otrzymywane dźwięki.
Na problemy ze słuchem takie jak łagodny niedosłuch czy szumy uszne, pomagają dobre suplementy, na przykład z ekstraktem z miłorzębu japońskiego. Zdrowa dieta to raczej profilaktyka niż leczenie, ale na pewno warto przy niedosłuchu zwiększyć różnorodność swojej diety, tak by organizm – czyli też narząd słuchu – otrzymał więcej niezbędnych witamin.
Poczytaj: Suplement Meltamin na utrzymanie prawidłowej masy ciała
Jakie są pierwsze objawy świadczące o niedosłuchu?
Problemy ze słuchem jak niedosłuch to przypadłość, która nie pojawia się nagle z dnia na dzień, tylko rozwija się latami. Początków niedosłuchu można nawet nie pamiętać, bo przy niewielkim ubytku słuchu jeszcze nie odczuwa się tak wielkiego dyskomfortu, a zmiany bardziej dostrzegają bliscy niż sam chory. Niedosłuch objawia się przede wszystkim tym, że gorzej słyszy się dźwięki w otoczeniu – ludzka mowa wydaje się niewyraźna i zbyt cicha, trzeba głośniej nastawiać telewizor, ignoruje się zupełnie te ciche dźwięki albo odbiera się jedynie określony zakres częstotliwości fal dźwiękowych.
Kiedy warto się zgłosić na badanie słuchu?
Jeśli przynajmniej kilka razy miało się poczucie, że słyszymy gorzej niż do tej pory, wskazana jest wizyta u lekarza. Warto też słuchać swoich bliskich, którzy zwracają uwagę, że słuchamy radia lub telewizji głośniej i nie zawsze dociera do nas pełen sens rozmowy. Ponadto na badania kontrolne dobrze jest pójść po ukończeniu 50 roku życia, i co roku zgłaszać się na kolejne wizyty. Zaleca się też badania słuchu osobom, które mieszkają w dużych miastach, pracowały w głośnych zakładach pracy lub miały w rodzinie przypadki głuchoty.
Czy na starość słuch zawsze się pogarsza?
Utrata słuchu to jeden z objawów starzenia. Wynika to z utraty komórek słuchowych oraz degeneracji nerwu słuchowego, do tego na ogół dochodzą jeszcze inne czynniki, jak chociażby nadciśnienie, cukrzyca, wiele lat pracy w hałasie, niezaleczone w młodości infekcje ucha. Słabszy słuch jest jak pogorszenie wzroku – większość starszych osób tego doświadcza. Jednak nie jest to coś, co koniecznie musi wystąpić na starość, poza tym przy odpowiedniej profilaktyce starczy niedosłuch może się rozwinąć tylko w lekkim stopniu.
Ważne jest natomiast, by na zmiany reagować jak najwcześniej, już przy pierwszych objawach niedosłuchu. Przy mniejszej utracie słuchu są jeszcze szanse na cofnięcie tego stanu albo do przywrócenia pełnego komfortu wystarczy mało inwazyjna metoda. Wielu seniorów nie chce jednak zgłosić się z tym do lekarza lub uznaje, że to naturalna kolej rzeczy i nic się nie da zrobić.
Dlaczego warto zachęcać do leczenia niedosłuchu?
Złe słyszenie to bardzo uciążliwa przypadłość, w niektórych sytuacjach gorsza nawet od słabszego wzroku. Przede wszystkim osoby niedosłyszące mają duży problem ze sprawnym porozumiewaniem się z otoczeniem – nie rozumieją, co się do nich mówi, uciekają im poszczególne słowa albo sylaby, mowa drugiej osoby wydaje się za cicha. Wiele osób wstydzi się poprosić o powtórzenie lub głośniejsze mówienie, a to prowadzi do izolacji społecznej – chory nie chce się narażać na krępujące sytuacje i unika innych ludzi. Utrudnia to także prowadzenie rozmów telefonicznych, a przy większym niedosłuchu nawet głośno ustawiony telewizor nie pozwala usłyszeć wszystkiego.
Niedosłuch ma więc poważne konsekwencje społeczne, prócz tego stanowi zagrożenie w codziennej egzystencji, bo senior nie słyszy na przykład nadjeżdżającego samochodu albo czyjegoś słownego ostrzeżenia. Niedosłuch może też spowodować dezorientację w terenie oraz przyspieszyć starczą demencję. Zauważono też, że przy niedosłuchu bardzo zwiększa się ryzyko depresji oraz innych zaburzeń psychicznych.
Poczytaj również: skuteczna maść na bóle stawów.
Na czym polegają szumy uszne?
Do niedosłuchu dojść mogą dodatkowo szumy uszne. To dźwięki, które nie pochodzą z zewnątrz, a słyszy je tylko pacjent, w swojej głowie. To bardzo nieprzyjemne dźwięki, jak szumienie, buczenie, gwizdanie, pukanie, i nie da się ich tak po prostu „wyłączyć”. Same w sobie nie są żadną chorobą, dlatego trudno je zdiagnozować i skutecznie leczyć, niemniej zaleca się wdrożenie odpowiedniego postępowania, dodatkowo szumy uszne przyczyniają się one do depresji, bezsenności, rozdrażnienia, i wyjątkowo utrudniają normalną egzystencję.
Leczenie szumów usznych odbywa się na różne sposoby. Dużą skuteczność wykazują suplementy, które oddziałają na przyczyny szumów, dla wielu osób idealnym rozwiązaniem są także specjalnie dobrane techniki relaksacyjne, pozwalające się wyciszyć i zasnąć mimo uporczywych dźwięków słyszanych w głowie.
Jak zrobić badanie słuchu?
Poziom niedosłuchu ocenia audiometria tonalna. Podczas badania pacjent siedzi w idealnie wytłumionej kabinie, tak że nie docierają do niego żadne dźwięki z zewnątrz. Słyszy on tylko to, co jest w słuchawkach, jakie ma założone na głowę. Badanie wymaga współpracy z pacjentem, ponieważ musi on odpowiadać na pytania lekarza i dokonywać oceny usłyszanych dźwięków, będzie więc problem ze zbadaniem niedosłuchu u osoby niepełnosprawnej lub niemal zupełnie głuchej. Audiometria zapewnia bardzo precyzyjne wyniki i obiektywną ocenę czyjegoś niedosłuchu.
Czym jest nagła głuchota?
Niedosłuch to powoli rozwijająca się dolegliwość, ale słuch można też stracić nagle. W jaki sposób? Najczęściej dochodzi do tego podczas urazu ucha lub głowy – usunięcie urazu może wrócić słuch, ale gdy doszło do rozległych i poważnych uszkodzeń, będzie to trwały uszczerbek. Jest też nagła głuchota spowodowana impulsem dźwiękowym, prócz tego do błyskawicznej utraty słuchu dochodzi przez zakażenia bakteryjne i wirusowe (np. zapalenia opon mózgowych), gwałtowne zmiany ciśnienia, przyjmowanie leków ototoksycznych.
Dodaj komentarz